Vegan Grocery Stores Radcliff KY

This page provides useful content and local businesses that can help with your search for Vegan Grocery Stores. You will find helpful, informative articles about Vegan Grocery Stores, including "Debunking the "Vegan is Expensive" Myth". You will also find local businesses that provide the products or services that you are looking for. Please scroll down to find the local resources in Radcliff, KY that will answer all of your questions about Vegan Grocery Stores.

Food Lion
(270) 351-1771
1511 South Dixie Hwy.
Radcliff, KY
Store Hours
Mon-Sat 7 AM - 10 PM

Target
(270) 769-6402
1631 Ring Rd
Elizabethtown, KY
Store Hours
M-Fr: 8:00 a.m.-10:00 p.m.Sa: 8:00 a.m.-10:00 p.m.Su: 8:00 a.m.-9:00 p.m.

Sam'S Club
(270) 769-1044
1500 Ring Road
Elizabethtown, KY
Pharmacy #
(270)763-0755

Walmart
(502) 935-3233
10445 Dixie Highway
Louisville, KY
Store Hours
Mon-Fri:8:00 am - 10:00 pm
Sat:8:00 am - 10:00 pm
Sun:8:00 am - 10:00 pm
Pharmacy #
(502) 935-3265
Pharmacy Hours
Monday-Friday: 9:00 am - 9:00 pm Saturday: 9:00 am - 7:00 pm Sunday: 10:00 am - 6:00 pm

Ew James
(270) 769-9089
200 Saint John Rd
Elizabethtown, KY

Data Provided By:
Walmart Supercenter
(270) 352-2720
1165 Wal-Mart Way
Radcliff, KY
Store Hours
Mon-Fri:8:00 am - 10:00 pm
Sat:8:00 am - 10:00 pm
Sun:8:00 am - 10:00 pm
Pharmacy #
(270) 352-2730
Pharmacy Hours
Monday-Friday: 8:00 am - 8:00 pm Saturday: 9:00 am - 7:00 pm Sunday: 10:00 am - 6:00 pm

Walmart Supercenter
(270) 763-1600
100 Wal-Mart Drive
Elizabethtown, KY
Store Hours
Mon-Fri:8:00 am - 10:00 pm
Sat:8:00 am - 10:00 pm
Sun:8:00 am - 10:00 pm
Pharmacy #
(270) 769-3825
Pharmacy Hours
Monday-Friday: 8:00 am - 8:00 pm Saturday: 9:00 am - 7:00 pm Sunday: 10:00 am - 6:00 pm

Meijer
(502) 995-2100
9905 Dixie Hwy
Louisville, KY
Store Hours
Monday - Friday: 9am - 9pm
Saturday: 9am - 7pm
Sunday: 10am - 6pm

Five Star Food Mart
(270) 737-3090
719 E Dixie Ave
Elizabethtown, KY

Data Provided By:
Five Star Food Mart
(270) 765-3994
482 S Mulberry St
Elizabethtown, KY

Data Provided By:
Data Provided By:

Debunking the "Vegan is Expensive" Myth

So I come across many folks who say “Well if going vegan were cheaper, I’d totally do it” or “If it were simpler and more accessible, I’d totally go vegan.” Well, I’m here to let everyone know that it is no only more affordable then the average American diet but it is extremely accessible.

I’m willing to concede that living in Los Angeles makes following a plant based diet very easy although despite all of delicious vegan restaurants around, I still tend to eat most of my meals at home. Why? Well, it’s not only much more cost effective but it’s also much healthier. I became vegan for health and even though there are some killer veggie joints around, I don’t want to become a vegan junk fooder. Sure I could always order a salad but it’s way to tempting to go for a sloppy slice of vegan pizza or cake when you’re at a fully veg restaurant. And along with the premium you pay to stuff your mug with green cuisine, add in tax and tip and it’s easily $20 per person.Yes, I agree, that puts a dent in the old wallet if you are eating a majority of your meals out.

But in actuality, eating plant based meals at home with easily save you a minimum of $75 a month on groceries as well as hundreds on dining out. So vegans who live in Podunk, U.S.A have it better, financially, as they don’t have all the access to overpriced veggie eateries. Plus they have the opportunity to get creative with healthy recipes and save their hard earned money to put toward other fun things instead.

No matter which way you slice it, cooking at home is just healthier. You can control what goes into your food as well as your portion sizes so you’re not subject to extra oil, sodium, sugar, etc found in restaurant food. Plus when you cook at home, you can really have it your way.

But back to issue at hand, saving moola while being healthy. In this economy, we’re all looking for ways to save and cut back. The best way is to go plant-based because no matter where you are, you can find fresh veggies, beans, seeds and grains. Getting back to basics is key and will save you a ton of green – here’s how & why:

  • Buy in bulk – You can find bulk bins full of spices, dried fruit, beans, nuts & seeds as well as grains. You can buy as much as you need or buy a ton, store in airtight glass containers and use as needed. It’s much more cost effective to buy this way because you aren’t paying for fancy packaging or a brand name. Plus you can get as much or as little as you want
  • Make your own everything - Almond milk, flour, bread and baked goods, salad, sauces, etc. With all the goodies you buy in bulk, you can make virtually everything you need. Steel cut oats or quinoa with home made cashew milk is way better then any instant packaged stuff. Time consuming? Not if you plan correctly! I prep for the week on Sunday evenings so that I don’t...

Click here to read the rest of this article from The Healthy Voyager